Choď na obsah Choď na menu
 


Informácie pre putujúcich do Medžugoria

11. 6. 2011

PRAKTICKÉ RADY

Čo si so sebou zobrať do Medžugoria?

Je toho veľa, ale hlavne treba zobrať SEBA.

Vyzbrojte sa trpezlivosťou. Každý sme len človek a každý sme nejaký. Čo je jednému dobre, druhému byť nemusí. Buďte tolerantní a ústretoví, všetko sa Vám vráti.

Na vstup do krajín: Maďarsko, Chorvátsko, Bosna i Hercegovina stačí platný občiansky preukaz. Na púť určite. Ale ak máte platný cestovný pas, vezmite si pas.

 

Cestovné poistenie = nutnosť.

Cestovné kancelárie majú poistenie v cene zájazdu, ale doporučujem vybaviť si vlastné. Dá sa to aj cez internet, poistenie je platné uhradením, čo tiež môžete urobiť cez internet. Prakticky, ak máte doma HOMEBANKING aj tlačiareň, všetko  vybavíte bez toho, aby ste niekam museli ísť a strácali čas.

www.union.sk  alebo www.csob.sk - Vezmite si so sebou aj zdravotný preukaz platný v EÚ. Pre každý prípad. Ak ho už nestihnete vybaviť, v zdravotnej poisťovni dostanete doklad len na konkrétny dátum a cestu. Ak by sa nedaj Bože niečo stalo, máte o problém menej. Maďarsko je v EÚ.

Európsky zdravotný preukaz v Chorvátsku a BiH NEPLATÍ. Je platný len v EÚ. Ak by ste nemali komerčné poistenie, pri vážnejších zdravotných komplikáciách by ste mali veľké problémy. Súkromné zdravotné ambulancie by Vás ošetrili len v tom prípade, ak by ste uhradili poplatok v hotovosti.

Počas dlhej cesty autobusom oceníte, ak budete mať na noc malý vankúšik. V chladnejších dňoch si zoberte do autobusu aj menšiu, ľahšiu prikrývku. /väčšiu šatku, šál/

V Medžugorí sa hovorí chorvátsky. HVALA je ďakujem. MOLIM je prosím. DOBAR DAN je dobrý deň. ULAZ je vchod, vstup a IZLAZ je východ. DOBRO DOŠLI  je vitajte.

Modlitby v chorvátskom jazyku sú nádherné. Zvlášť Zdravas Mária a Otčenáš.

Žijú a pracujú tam aj Taliani, ktorí vlastnia reštaurácie, alebo malé obchodíky. Preto sa dá dohovoriť i taliansky.  My sme používali aj anglický jazyk. Ani so slabou znalosťou sa nestratíte. Objednať jedlo, niečo sa opýtať. Sme Slovania, preto ani so slovenčinou nebudete mať problém dohovoriť sa.

Ak chcete použiť KREDITKU, pamätajte, že v každej krajine si z bankomatu môžete vybrať tú menu, ktorá je v danej krajine platná.

V Medžugorí z bankomatu dostanete bosnianske marky. Dá sa nimi platiť, ale výhodnejšie sú eurá. Mince neberie späť žiadna banka. Zmena marky na eurá je drahšia záležitosť, preto si radšej vezmite vyššiu hotovosť. Na stravovanie budete potrebovať na osobu a deň asi tak 15-20 eur. S takou sumou počítajte, ak sa chcete stravovať v reštaurácii /obed a večera / a občas si kúpiť pivo, alebo kávu. My sme si kávu robili v penzióne, tam je káva podľa mňa drahá. Pivo je lacnejšie v supermarkete. No a nejakú hotovosť človek potrebuje aj na kúpu darčekov.

BANKOMAT sa nachádza pri kostole, vedľa pošty. Žltá budova. Vybrali sme z bankomatu marky, zaplatili za tovar v obchode a výdavok sme dostali v eurách. Ale mali sme šťastie, lebo to takto dopadnúť nemuselo. Pretože čo s markami, ak by ste ich neminuli. Napríklad výber 100 mariek Vás vyjde vrátane poplatkov aj 58-60 EUR. Rok 2011.

Vezmite si so sebou lieky, svoju lekárničku. Možno ich vôbec nebudete potrebovať, ale čo ak predsa. Hlavne si zoberte tie, čo pravidelne beriete. Vezmite si niečo proti hnačke /SMECTA, ENDIEX, čierne uhlie/, proti zápche. Vláknina PSYLIUM vyrieši oba problémy. Pribaľte si niečo proti bolesti hlavy, zubov, uší. Paralen je liek skoro na všetko. Alpa tiež nebude na škodu. 

V blízkosti amfiteátra - neďaleko informačnej tabule - je zdravotná pomoc, ak by niekomu prišlo zle.

V Medžugorí je v jarných a letných mesiacoch pomerne teplo, preto si vezmite aj lieky proti boleniu hlavy, ak by niekto dostal nedajbože úpal. Kto je citlivý na slnko, nech nosí klobúk. Netreba zabudnúť na slnečné okuliare a opaľovací krém. Slnko je tam silnejšie ako v našich končinách. Preto ho nepodceňujte.

Pribaľte si aj dáždniky a pršiplášte. Obuv na výmenu. Najlepšie sú botasky. NEBERTE SI NOVÚ OBUV. ANI NOVÉ BOTASKY. Niektorí chodia na miesto, kde sa zjavila Panna Mária aj bosí.

V SUPERMARKETe sa dá pomerne dobre nakúpiť. Ceny sú v bosnianskych markách, ak si ich vydelíte približne dvoma, zistíte, že potraviny stoja toľko ako u nás. Kurz približne = 1 bosnianska marka = 15 bývalých slovenských korún. Alebo za 100 mariek dostanete približne 50 - 52 eur.

 
Pre istotu si zoberte aj veci potrebné na pláž. Ak máte v pláne, ktorý Vám dala cestovná kancelária zastávku pri mori, budete ich potrebovať. Pobyt pri mori  Vám urobí dobre, využite ho. Takže plavky, obuv /najlepšie cvičky, alebo inú pevnú obuv, nie šľapky - v mori sú ježkovia a iné tvory/, okuliare, klobúk na hlavu, krém, uterák. Zíde sa aj obyčajný dáždnik, ochráni proti slnku. Ani karimatka nebude zbytočná, využijete ju aj na púti na iné účely.

V penziónoch sa dá aj variť, sú tam chladničky. Lenže potom musíte počítať so stratou času. Preto si zoberte so sebou nejakú tú konzervu, alebo paštétu, či syr.

Jedlo v reštauráciách nie je až také drahé. Poviete si, že dať za obed, alebo večeru 7-9 eur  za jednu porciu je veľa. Lenže porcie sú veľké, najedli by sa z nej aj dvaja - traja. Niektoré jedlá sú aj za 4 alebo 5 eur. Záleží od miesta a jedla. Reštaurácie mimo hlavnej ulice sú lacnejšie. Predávajú sa tam aj samostatné porcie hranoliek. Ceny sú rozdielne. Cigarety sa dajú kúpiť v trafikách, v obchodoch a reštauráciách cigarety nenájdete. Niektoré sú lacnejšie ako u nás.

Pečivo - chutné - sa dá kúpiť v malých pekárňach.

Zmrzlina stojí približne 50 centov jedna porcia - u nás tomu hovoríme "malá zmrzlina". Rok 2011.

Čo je tam drahé je voda. Či už ich minerálna, alebo sladké nealko. My sme si brali do plastových fliaš vodu z vodovodu, ktorý je pri kostole. Zopár malých fliaš sme doniesli domov priateľom.

Toalety sú pri kostole. Použitie je/bolo zdarma. Ale myslím si, že symbolický poplatok pre majiteľa neublíži nikomu. Aj on musí pri nákupe vecí platiť, preto mu do krabičky niečo venujte. Záleží samozrejme len na Vás.

Ak by ste si niečo zabudli doniesť, kúpite si to tam. Či už obuv, odev, toaletné potreby, tašku, kľakátko, palicu na cestu. Ľudia, čo tam žijú vedia, čo pútnici/turisti potrebujú.
 

Kto ide do Medžugoria prvýkrát, urobí dobre, ak bude chodiť so svojou skupinou. Skúsený sprievodca Vám ukáže miesta, ktoré by ste sami nenašli. Zároveň Vám povie o Medžugorí veľa informácii, ktoré by ste sa možno nedozvedeli.

Veľmi užitočná vec je telefón s rádiom + slúchadlá. Naladíte si frekvenciu myslím 91,2 alebo 91,9 a večernú svätú omšu budete počuť s prekladom. Za preklad sa platí 2,- eurá. Niektoré cestovky uhradia poplatok za Vás.

V  Medžugorí sa dá kúpiť malé rádio, stojí približne 5 eur. Niekde aj menej. Doma ho využijete ako klasické rádio.

V období od 01.05. sa o 18,00 hod začína modliť ruženec, o 19,00 hod. je svätá omša v chorvátskom jazyku. Budete ju počuť aj v slovenčine, ak budete mať zaplatený preklad a budete mať pri sebe rádio, alebo telefón s rádiom a slúchadlami.

Zoberte si aj ľahšiu prikrývku, alebo väčší šál. V lete sa sedí vonku v amfiteátri. Niekedy sa dlhšie kľačí, preto si doneste nejakú podložku. Dá sa kúpiť aj malé kľakátko. Ľahké a nezaberie veľa miesta. V obchodoch je ich plno.

Po omši je požehnanie predmetov, modlitby za uzdravenie tela a duše. Zoberte si z domu aj svoju modlitebnú knižku. Zíde sa Vám.
 

V niektorých dňoch je adorácia. Tú si nenechajte ujsť. Mňa osobne oslovila najviac. Mám z nej neskutočný zážitok, ktorý sa slovami opísať nedá. Tisíce ľudí mlčky sedí, kľačí, stojí, spieva, korí sa pred Bohom. V tme na oltári stojí Sviatosť Oltárna, kde je prítomný Boh. Do toho vstupuje spev a tiché slová účinkujúcich veriacich v niekoľkých jazykoch. Neskutočný zážitok. Umocnené tmou, bleskami a tichom zostane navždy v mojej pamäti.

Neľutujte, že návšteva Medžugoria je drahá záležitosť. Určite si to po prečítaní týchto riadkov budete myslieť. Aj doma minieme nejaké tie eurá, aj doma potrebujeme jesť, piť. Občas si kúpime aj zbytočnosť. Preto neľutujte vynaložené financie.
 

Na druhej strane dostanete milosti, požehnanie. Vyspovedáte sa, očistíte sa. Navštívite miesto, kde sa zjavuje Panna Mária. Možno sa stretnete aj s vizionármi. Modlitba a omša je zázračná vec. Je to neskutočné, keď sa tisíce ľudí modlí to isté vo svojom jazyku. Každý po svojom a Boh a Panna Mária nám predsa rozumejú. Miesto je úžasné, je iné, dáva ľuďom pokoj. Všetci sú tam ku sebe akýsi lepší. Uhádnete čím to asi je.

Každý sa poteší, ak mu niečo prinesiete. Aj za 1, alebo 2 eurá kúpite malý darček. Ruženček, obrázok. Samozrejme, že sú aj vyššie/nižšie ceny. Záleží na možnostiach každého z nás.

V budove, kde je informačné centrum - neďaleko kostola - je aj pošta a obchod so suvenírmi. Tam sú ceny o niečo vyššie. Od 60 eur aj viac. Dostanete tam kúpiť drevené plastiky, kríže, knihy. Preto tá cena. Menšie darčeky sú od 1 eura, niektoré aj menej. Sošky Panny Márie majú rôzne ceny, záleží od veľkosti. Myslím si, že každý sa poteší aj malému darčeku, ktorý mu donesiete. Ceny suvenírov sú na hlavnej ulici iné, ako na vedľajších.

Dostať tam kúpiť vreckovky z plátna, na ktorých je Panna Mária a text. Sú v rôznych jazykoch, aj v slovenčine. Jednu mi doniesla priateľka pred niekoľkými mesiacmi. Neďaleko kostola je kríž s Kristom z kovu. Z jeho nohy vyteká olej. Je to veľká socha a preto sú tam priložené schodíky. Ľudia chodia a mažú seba aj svojich blížnych týmto olejom. Spomínané vreckovky môžete použiť  práve nato.

Padla tam aj taká veta, že každý, kto do Medžugoria prišiel bol pozvaný Pannou Máriou. Je to pravda, môžem to potvrdiť. Mňa si zavolala určite.

Na začiatku púte boli viacerí nešťastní, smutní a zlomení.  Po skončení púte bol každý usmievavý ako slniečko. A to už niečo znamená.

Preto neváhajte a choďte do Medžugoria. Ak budete po svätej spovedi, prijmete Eucharistiu, budete sa modliť ruženec, Panna Mária Vám vyprosí všetko, čo je pre Vás dobré a potrebné. Možno to nebude to, čo chcete a čo si želáte najviac na svete. Dá Vám iné milosti, ktoré potrebujete viac. Nebuďte preto sklamaní. Boh vie, čo je pre nás dobré.

Amfiteáter

Vľavo, nad úrovňou oltára  je veľká obrazovka. Na nej sú informácie o programe. Napríklad kedy, kde, v akom jazyku a o ktorej hodine bude svätá omša nasledujúci deň.

 

V komentároch môžete pridávať aj svoje osobné skúsenosti a poznatky, ocení to každý, kto sa na púť chystá. Za všetkých ďakujem.

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pre Mariku

(Ľubica, 12. 6. 2013 16:47)

Držím palce, nech sa púť vydarí. Aj ja by som chcela ísť, ale asi sa mi to nepodarí. Dúfam, že sa tam ešte niekedy dostanem.

Poďakovanie

(Marika, 12. 6. 2013 13:29)

15.06.2013 cestujem do Medžugoria. Už som váhala, či som sa mala prihlásiť na túto cestu, ale teraz viem, že som urobila správne.
Ďakujem za rady.

Stravovanie

(Ľubica, 9. 6. 2012 19:15)

Odporúčam aj IRISH CENTRUM. Írske centrum sa nachádza neďaleko kostola na hlavnej ulici. My sme boli minulý rok v júni a varili tam veľmi dobre. Veľké a hlavne chutné porcie za prijateľné ceny.

strava

(petronela, 19. 4. 2012 14:42)

Vrelo doporučujem taliansku reštauráciu na hlavnej ulici, na konci po pravej strane smerom od kostola. Veľmi dobré jedlo, kvalitné, veľké porcie.

poďakovanie

(tina, 2. 8. 2011 8:49)

Na budúci týždeň cestujem na púť Medžugoria a tieto cenné informácie mi padli vhod. Veľmi pekne za ne ďakujem.